Parafínový zábal - ajurvédské bylinky

Parafínový zábal obsahuje zmes ajurvédskych bylín, napr: horčica indická, eukalyptus, gaultéria, Gáfrovník, škorica cejlonská. Redukuje lokálnej bolesti tela, chrbta a svalstva. Pri zahriatí zábalu sa postupne uvoľňuje svieža vôňa bylín, ktorá pomáha pri nástupe viróz a pri chronických ochoreniach horných ciest dýchacích. Zábal  odstraňuje nevýhody klasickej aplikácie parafínu, jednotlivé pláty sa dajú ľahko deliť na menšie diely a ľahko tvarovať na rôzne miesta na tele pacienta. Rovnomerným pôsobením tepla dochádza pri topení k výraznému vstrebávanie účinných látok do hlbokých vrstiev tkaniva.
Všeobecné účinky pozitívna termoterapia prostredníctvom plátov sú najmä hyperémia, zvýšenie permeability (priechodnosti) kapilár, zníženie svalového tonusu, výrazná svalová relaxácia.
Okrem priameho účinku je veľmi príjemná aj uvoľňujúce sa vôňa bylín.
Oblasti použitia: zápalové a degeneratívne ochorenia kĺbov, reumatizmus mäkkých tkanív. U postakutních stavov po traumách pohybového aparátu, na potlačenie bolesti. Pozitívne a upokojujúce pôsobenie zábalu prehlbujú účinky následných alebo predchádzajúcich procedúr.

Parafínový zábal - čokoláda

Parafínový zábal  obsahuje 50% čistého kakaa. Kakao má vysoký obsah antioxidačných zložiek, široké spektrum minerálov a vitamínov. Dokáže stimulovať v mozgu tvorbu dopamínu a uvoľňuje endorfíny a serotonín - "zdroja šťastie".
Zábal odstraňuje nevýhody klasickej aplikácie parafínu, jednotlivé pláty sa dajú ľahko deliť na menšie diely a ľahko tvarovať na rôzne miesta na tele pacienta. Rovnomerným pôsobením tepla dochádza pri topení k výraznému vstrebávanie účinných látok do hlbokých vrstiev tkaniva.
Všeobecné účinky pozitívna termoterapia prostredníctvom plátov sú najmä hyperémia, zvýšenie permeability (priechodnosti) kapilár, zníženie svalového tonusu, výrazná svalová relaxácia.
Okrem priameho účinku je veľmi relaxačné i uvoľňujúce sa čokoládová vôňa.
Oblasti použitia: zápalové a degeneratívne ochorenia kĺbov, reumatizmus mäkkých tkanív. U postakutních stavov po traumách pohybového aparátu, na potlačenie bolesti. Pozitívne a upokojujúce pôsobenie zábalu prehlbujú účinky následných alebo predchádzajúcich procedúr.

Rašelinový zábal

Cieľom tejto procedúry je predovšetkým posíliť imunitný systém, stimulovať cirkuláciu, vrátane lymfy a krvného obehu, zrýchliť bunkovú aktivitu, rozšíriť tkanivo a cievy a prirodzenou cestou aktivovať samoliečebný potenciál organizmu. Súčasťou rašeliny sú tiež produkty humifikačného procesu (huminové kyseliny), ktoré sa pri priamej aplikácii stávajú súčasťou komplexného pôsobenia peloidov.

Všeobecne povedané, účinok tepla rozširuje cievy v koži, a tým podporuje cirkuláciu. Toto použitie tepla na koži vyvoláva reflexnými dráhami účinky v hlbších častiach organizmu, a vyvoláva tak relaxáciu svalu, zvýšenie krvného zásobovania vzhľadom k dilatácii ciev a stimuláciu metabolickej aktivity. Relaxácia svalového tkaniva vedia k úľave od bolesti v dôsledku stuhnosti a spazmov vo svaloch. Skladá sa z kombinovanej zábalovej formy: jedna zložka je z jedenkrát použiteľného rašelinového zábalu, druhá z opakovane použiteľného nosiča tepla, ktorý sa ohrieva vo vodnom kúpeli na teplotu až 63°C. Jednorázový rašelinový zábal sa skladá z balneologickej rašeliny naplnenej medzi priepustnou a nepriepustnou fóliou. Priepustná vrstva je smerom k telu pacienta pre vlastnú rašelinu nepriepustná, takže zamedzuje väčšiemu znečisteniu pokožky, avšak vo vode rozpustné peloidné zložky a huminové kyseliny môžu touto vrstvou

Včelí voskový zábal

Účinok jednorazových zábalov z včelieho vosku vychádza z výnimočných vlastností včelieho vosku a z podpornej tepelnej terapie. Zábaly sa používajú v kombinácii s podpornou tepelnou terapiu (tzv. plazivé teplo), ktorá má oproti podnecujúcej tepelnej terapii mnoho výhod.

Hlavným pozitívom tepelnej terapie s využitím jednorazových zábalov z včelieho vosku je nenásilné odovzdávanie tepla do ľudského tela. To je totiž pozvoľné, a preto nedochádza k nežiaducemu ochladzovaniu tela potom, ku ktorému dochádza v prípade podnecujúcej forme tepla. Ďalším prínosom voskových zábalov je regenerácia organizmu, ktorú zabezpečujú prírodné vosky, živice, vitamíny, stopové prvky, oleje a enzýmy obsiahnuté v zábale.

Kedy použijete jednorazový zábal z včelieho vosku?
Jednorazový zábal z včelieho vosku doporučujeme použiť pri:

 • Pri chladných končatinách
 • Bolestiach hlavy a migréne
 • Vnútornom vypätí, chlade
 • Bolestiach kĺbov a svalov
 • Reumatických ochoreniach
 • Urogenitálnych ochoreniach

Účinky zábalu z včelieho vosku:

 • Intenzívne rozmiestnenie tepla v povrchových a hlbokých tkanivách
 • Zlepšuje prekrvenie tela
 • Zvyšuje hybnosť
 • Odstraňuje bolesti kĺbov a svalov
 • Dezinfekčné účinky